Politechnika Wrocławska
W NCN pierwsza wśród uczelni technicznych. W Horyzoncie Europa trzecia: do Politechniki Warszawskiej brakuje 4,4 mln €.
Poniżej uczelnie, wydziały i najbliższe terminy. To publiczne dane i nasze obliczenia: nikt z Uczelni ich nie sprawdził.
- Środki z NCN, 2021–2025
- 313,2 mln zł
- Horyzont Europa, wkład UE
- 20,6 mln €
- Projekty w programach, które śledzimy
- 769lata 2017–2026
- Nabory otwarte i zapowiedziane
- 380149 otwartych, 231 zapowiedzianych
- Z datą na Politechnice w ciągu 30 dni
- 33
Stan danych: projekty – 1 listopada 2026, RAD-on – 2 listopada 2026, CORDIS – 5 października 2026.
NCN na tle innych uczelni, 2021–2025
W NCN Politechnika Wrocławska jest pierwsza wśród uczelni technicznych, w latach 2021–2025 i w całym okresie 2017–2025.
| Miejsce | Uczelnia | mln zł |
|---|---|---|
| 1 | Politechnika Wrocławska | 313,2 |
| 2–3 | Politechnika Warszawska | 218,1 |
| 2–3 | Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie | 213,7 |
| 4 | Politechnika Gdańska | 161,1 |
| 5 | Politechnika Śląska | 124,3 |
| Miejsce | Uczelnia | mln zł |
|---|---|---|
| 1 | Uniwersytet Jagielloński w Krakowie | 997,6 |
| 2 | Uniwersytet Warszawski | 897,8 |
| 3 | Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu | 453,8 |
| 4–5 | Politechnika Wrocławska | 313,2 |
| 4–5 | Uniwersytet Wrocławski | 309,5 |
Wśród wszystkich uczelni w Polsce: miejsca 4–5 w latach 2021–2025, miejsce 5 w latach 2017–2025. Zakres miejsc oznacza różnicę do 2,5%: nowe dane RAD-on albo inny sposób liczenia mogą zamienić te uczelnie miejscami. Tylko NCN. Kwoty przyznane, nie wpływy. Publiczne dane RAD-on, nasze obliczenia, to nie jest opublikowany ranking. Stan danych: 2 listopada 2026.
Horyzont Europa na tle uczelni technicznych
Politechnika Wrocławska jest trzecia. Od początku programu w 2021 roku do 5 października 2026.
| Miejsce | Uczelnia | Wkład UE, mln € | Udziały | Jako koordynator | ERC | MSCA |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Politechnika Warszawska | 25,0 | 46 | 8 | 3 | 13 |
| 2 | Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie | 23,3 | 57 | 7 | 0 | 15 |
| 3 | Politechnika Wrocławska | 20,6 | 42 | 5 | 3 | 10 |
| 4 | Politechnika Poznańska | 13,4 | 17 | 5 | 1 | 5 |
| 5 | Politechnika Śląska | 9,0 | 21 | 7 | 1 | 11 |
| 6 | Politechnika Łódzka | 7,6 | 20 | 6 | 0 | 6 |
| 7 | Politechnika Gdańska | 6,6 | 25 | 1 | 0 | 5 |
| 8 | Politechnika Białostocka | 3,1 | 4 | 0 | 0 | 1 |
| 9 | Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie | 2,5 | 8 | 1 | 0 | 1 |
| 10 | Politechnika Krakowska | 2,0 | 9 | 1 | 0 | 2 |
| Pozostałe uczelnie techniczne (8), razem | 4,5 | 18 | 0 | 0 | 7 |
Dla skali: Uniwersytet Warszawski 64,9 mln €, 125 udziałów; Uniwersytet Jagielloński 45,6 mln €, 79 udziałów.
W lutym 2026 Politechnika podała za KPK i POL-on: 35 projektów i 15 661 337,8 €. W tabeli: 42 udziały i 20,6 mln €, w tym 11 wierszy z 2026 roku na 6,0 mln €. Liczb 35 i 42 jeszcze nie uzgodniliśmy. Komunikat Politechniki
Wkład UE według podpisanych umów, na uczestnika, nie cały projekt. Bez programu Euratom. Udział to projekt z wkładem UE dla uczelni, więc partnerzy stowarzyszeni bez środków nie wchodzą do tabeli. Publiczne dane CORDIS z 5 października 2026, nasze obliczenia, to nie jest opublikowany ranking. Nikt z Uczelni tego nie sprawdził.
Pobierz wiersze Politechniki (CSV, 43 wiersze)Suma kwot w pliku: 20 620 096,93 €
Projekty i środki według wydziałów
Liczymy tylko programy, które śledzimy, głównie NCN, NAWA, FNP i Horyzont Europa, więc to nie jest pełna lista projektów Uczelni.
| Wydział | Projekty w programach, które śledzimy, 2017–2026 | Środki z NCN, 2021–2025, mln zł | Udział w środkach z NCN |
|---|---|---|---|
| Wydział Chemiczny | 217 | 133,7 | 42,7% |
| Wydział Podstawowych Problemów Techniki | 139 | 73,8 | 23,6% |
| Wydział Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów | 66 | 23,3 | 7,4% |
| Wydział Informatyki i Telekomunikacji | 35 | 15,1 | 4,8% |
| Wydział Mechaniczny | 78 | 13,6 | 4,3% |
| Wydział Mechaniczno-Energetyczny | 23 | 11,8 | 3,8% |
| Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego | 31 | 9,1 | 2,9% |
| Wydział Zarządzania | 38 | 7,8 | 2,5% |
| Wydział Matematyki | 44 | 6,5 | 2,1% |
| Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii | 14 | 5,7 | 1,8% |
| Wydział Inżynierii Środowiska | 10 | 2,4 | 0,8% |
| Wydział Elektryczny | 14 | 2,3 | 0,7% |
| Wydział Medyczny | 1 | 1,8 | 0,6% |
| Wydział Architektury | 26 | 1,2 | 0,4% |
| Bez przypisanego wydziału | 33 | 5,1 | 1,6% |
| Razem | 769 | 313,2 | 100,0% |
Wydział ustalamy po jednostce projektu w Bazie, a gdy jej nie ma, po jednostce kierownika. Gdy brakuje obu, projekt trafia do wiersza „Bez przypisanego wydziału”.
Środki z NCN rok po roku
W mln zł, według roku przyznania. Na wykresie są tylko pełne lata.
- 2017
- 30,4
- 2018
- 28,5
- 2019
- 41,0
- 2020
- 44,6
- 2021
- 47,8
- 2022
- 44,3
- 2023
- 52,7
- 2024
- 75,5
- 2025
- 92,9
Rok 2026 jeszcze trwa: 14,8 mln zł według danych z 2 listopada 2026. Tej kwoty nie porównuj z pełnymi latami.
Co odróżnia wydziały
Wygrane liczymy w programach, które śledzimy. CORDIS nie podaje wydziału: udział w Horyzoncie Europa przypisujemy tylko wtedy, gdy projekt jest w Bazie, a jego kierownik to jedna osoba z jednego wydziału. Kolejność: od największej liczby wygranych w latach 2021–2025.
| Wydział | Ostatnia wygrana | Wygrane, 2021–2025 | Horyzont Europa |
|---|---|---|---|
| Wydział Chemiczny | 2026 | 131 | 10 udziałów, 6,5 mln € |
| Wydział Podstawowych Problemów Techniki | 2026 | 72 | 2 udziały, 0,9 mln € |
| Wydział Mechaniczny | 2026 | 50 | 5 udziałów, 2,2 mln € |
| Wydział Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów | 2026 | 44 | 3 udziały, 2,3 mln € |
| Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego | 2025 | 22 | brak przypisanych |
| Wydział Zarządzania | 2026 | 18 | 2 udziały, 1,7 mln € |
| Wydział Informatyki i Telekomunikacji | 2026 | 17 | 1 udział, 0,3 mln €Bez ELEXAI, Gaia AI Factory i NEPIT: te projekty nie mają przypisanego wydziału. |
| Wydział Matematyki | 2026 | 15 | brak przypisanych |
| Wydział Architektury | 2026 | 14 | 6 udziałów, 1,9 mln € |
| Wydział Mechaniczno-Energetyczny | 2025 | 13 | 2 udziały, 0,7 mln € |
| Wydział Elektryczny | 2025 | 12 | 3 udziały, 1,7 mln € |
| Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii | 2025 | 10 | 1 udział, 0,4 mln € |
| Wydział Inżynierii Środowiska | 2026 | 6 | 1 udział, 0,1 mln € |
| Wydział Medyczny | 2025 | 1 | brak przypisanych |
| Bez przypisanego wydziału | 6 udziałów, 1,8 mln € |
Najbliższe terminy na Politechnice
33 nabory z datą na Politechnice w ciągu 30 dni. Te daty liczymy według zarządzenia ZW 2/2023: zgłoszenie 10 dni roboczych przed terminem, dokumenty do sprawdzenia 7. Godzinę zamknięcia sprawdź na stronie naboru. Nikt z Uczelni nie sprawdził tej listy.
| Nabór | Na Politechnice | Termin |
|---|---|---|
| Eksperymentalne linie pilotażowe dla technologii kwantowych | zgłoszenie na PWr do 2 listopada | 17 listopada 2026 |
| Infrastruktura testowa dla technologii kwantowych | zgłoszenie na PWr do 2 listopada | 17 listopada 2026 |
| Systemy QKD nowej generacji | zgłoszenie na PWr do 2 listopada | 17 listopada 2026 |
| Technologie nadprzewodzących platform kwantowych | zgłoszenie na PWr do 2 listopada | 17 listopada 2026 |
| Technologie platform kwantowych opartych na pułapkowanych jonach | zgłoszenie na PWr do 2 listopada | 17 listopada 2026 |
| Technologie platform opartych na atomach neutralnych | zgłoszenie na PWr do 2 listopada | 17 listopada 2026 |
| Konkurs DUT Call 2026 w ramach Driving Urban Transitions | zgłoszenie na PWr do 2 listopada | 17 listopada 2026 |
| SBEPartnership – czwarty wspólny, współfinansowany konkurs międzynarodowy 2026 (4 konkurs) | dokumenty do Działu Projektów do 4 listopada | 16 listopada 2026 |
| 2.2 First Team Dual Use | zgłoszenie na PWr do 5 listopada | 20 listopada 2026 |
| Sieci doktoranckie MSCA 2026 | zgłoszenie na PWr do 9 listopada | 24 listopada 2026 |
Pokaż pozostałe terminy (23)
Nabory konsorcjów dla podmiotów trzecich (9)
Środki rozdziela tu konsorcjum projektu europejskiego albo EIT, na własnych warunkach. Te nabory nie wchodzą do liczby na górze.
Daty na Politechnice minęły (32)
Wniosek składa Uczelnia, nie osoba: Wektory Nauki (zgłoszenie na PWr do 5 listopada); Perły nauki III (zgłoszenie na PWr do 16 listopada). Zapytaj Dział Projektów, jak Uczelnia wybiera te projekty.
Wersja tekstowa
Źródła: RAD-on (OPI-PIB), CORDIS, Baza Politechniki Wrocławskiej, ogłoszenia operatorów. Żadna uczelnia, także Politechnika Wrocławska, nie firmuje serwisu Grant Radar.
Szukaj po temacie Stypendia i nabory dla studentów i kół naukowych Politechniki